Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro Pražský deník: Hypotéky: Banky už brzdí

Pražský deník, 18.7.2013 0:00:00 

Praha – Tak levné hypotéky tu ještě nebyly. Pokles průměrných úrokových sazeb se nezastavil ani v červnu. Nicméně odborníci upozorňují, že ochota bank zlevňovat hypotéky nepotrvá věčně, spíše klesá, takže propady sazeb je možné považovat už za minulost. Společnost Fincentrum uvedla, že podle jejího ukazatele Hypoindex byla průměrná úroková sazba 2,95 procenta, tedy ještě o desetinu procenta méně než v květnu. Jedná se tak o nejnižší průměrnou úrokovou sazbu od roku 2003, kdy společnost začala tato čísla sledovat.  
 

Na druhou stranu je však podle odborníků prostor pro další pokles vyčerpán. „Je již znát, že ačkoliv mají banky nadále přebytky likvidity, do osekávání svých marží se jim příliš nechce a v principu jen dorovnávají cenové pozice konkurence. Propady sazeb o desetiny procentního bodu, jež byly k vidění od března do května, se tak již zdají být minulostí,“ uvedl včera vedoucí analytik Fincentra Josef Rajek. Podle něho se tak už zřejmě nebude opakovat situace, kdy letos v březnu žadatelé o úvěr počítali s úrokovou sazbou 3,17 procenta a dva měsíce nato klesla na 2,96 procenta.  
 

Nejinak to vidí i Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. „Další výraznější pokles už si banky těžko dovolí. Nyní nabízejí úrokové sazby díky tomu, protože si samy mají možnost půjčovat za minimum. Další snížení by už bylo na úkor jejich ziskových marží,“ řekl pro ČTK Hájek.  
 

O levné hypotéky je ale mezi lidmi zájem. Dokonce zatím překračuje rekordní rok 2007, kdy banky za první půlrok poskytly 45 405 hypoték. Letos jich bylo ještě zhruba o 140 více. Pouze jejich objem je asi o jeden a půl miliardy nižší. „Důvodem nižších objemů letošních úvěrů oproti rekordnímu roku 2007 je nižší průměrná výše hypotéky,“ vysvětlil Rajek.  

Letos průměrná výše úvěru dosáhla 1 632 304 korun, před šesti lety to bylo 1 668 076 korun. „Nižší průměrná výše hypotéky souvisí nejen s poklesem cen nemovitostí, k němuž v uplynulých šesti letech došlo, ale také s refinancováním, u něhož se sjednává úvěr nejčastěji pouze na zůstatkovou část jistiny,“ vysvětil analytik.  

Starší byty  

Hlad po hypotékách potvrzuje i generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Letos oproti loňskému roku trh narostl o patnáct procent. „Z dat o hypotečním trhu za první pololetí je zřejmé, že lidé v současnosti vnímají pořízení vlastního bydlení jako jednu ze základních potřeb, a to překvapivě i v době stagnující ekonomiky,“ řekl Sadil.  
Podle něho mají klienti zájem především o hypotéky do 80 procent LTV (poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti) s delší dobou fixace, nejčastěji pětiletou. Z těchto úvěrů pak lidé nejčastěji financují nákup starších nemovitostí a ve velkých městech starší byty 2+1 nebo 1+1 do 60 metrů čtverečních. To zrovna nejsou příjemná zjištění pro stavební firmy, které nadále balancují nad propastí. „Počty nově stavěných bytů jsou stále nižší a nižší, stejně jako počty nových stavebních povolení,“ vysvětlil analytik ČSOB Petr Dufek. Nepočítá přitom s tím, že by se letos stavebnictví po šesti letech recese vrátilo do černých čísel. 
 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce