19. 12. 2013
Michal Ševčík pro iDnes.cz: Na katastrálních úřadech se tvoří fronty, od ledna přibude poplatků
iDnes.cz, 19.12.2013 0:00:00
Na katastrálních úřadech se tvoří fronty, od ledna přibude poplatků
Vyřídit formality na katastru nemovitostí vám v těchto dnech zabere víc času než jindy. Na některých úřadech se tvoří fronty lidí, kteří chtějí na poslední chvíli stihnout vklad bez poplatku. Součástí změn od ledna je i lepší ochrana vlastníků před podvodníky s realitami.
„Přestože operativně otevíráme pro příjem podání i přepážky informací v hale budovy katastrálních a zeměměřických úřadů, je samozřejmě doba odbavení delší než obvyklý průměr. Ovšem i tak je čekání na příjem podání nejvýše tři hodiny v době špičky,“ popsal iDNES.cz ředitel Katastrálního úřadu pro Prahu Lubomír Klučka. Podobné je to i jinde.
Největší nápor čekejte kolem poledne, lidé totiž k návštěvě úřadu využívají pracovní pauzu na oběd. S několikahodinovými frontami je třeba počítat i v Brně, Hradci Králové a na dalších místech. Někde je však klidněji, například v Olomouci je počet lidí zhruba stejný jako před rokem. Za některé vklady se nově zaplatí tisíc korun
Důvodů, proč se tolik lidí žene těsně před svátky na úřad, je několik. Od ledna začne platit nový občanský zákoník i katastrální zákon, jehož součástí je i zpoplatnění části vkladů, které byly dosud zdarma. Týká se to 14 práv, u dalších šesti se již tisíc korun platí. S poplatkem budou muset lidé počítat i za výmaz těchto práv.
Tisícikorunu nově žadatel zaplatí například za výhradu práva zpětné koupě, zpětného prodeje, lepšího kupce, ujednání o koupi na zkoušku nebo správu svěřeneckého fondu. Poplatek už se naopak platil a zůstane stejný u zápisu práva vlastnického, zástavního, podzástavního, předkupního nebo věcného břemene.
Větší fronty mohou být podle vedoucího Katastrálního úřadu pro Olomoucký kraj Daniela Janošíka způsobeny také tím, že rozestavěné stavby mohou být do katastru zapsány jen do konce roku. „Pokud si chce vlastník vzít půjčku nebo hypotéku na takovouto rozestavěnou stavbu, měl by tak učinit, pokud tak již neučinil. Po 1. 1. 2014 se rozestavěné stavby v katastru nebudou nově evidovat,“ řekl. Za bezpečnější vklady se může platit čekáním
Změny od Nového roku mají přinést i ochranu majitelů nemovitostí před podvodníky s realitami. Úřady budou o podání návrhu na vklad informovat vlastníka, a to nejpozději druhý den po datu podání. Informace se k němu může dostat různými způsoby: na adresu trvalého bydliště, do datové schránky, e-mailem nebo na mobil. Tato pojistka však zároveň může prodloužit zápis do katastru. Od okamžiku odeslání totiž poběží dvacetidenní ochranná lhůta, během které bude moci vlastník změnu napadnout a kdy úřad vklad nepovolí.
„V Praze v současnosti většinou řízení o vkladu práva trvá právě oněch dvacet dnů, nicméně u méně frekventovaných katastrálních úřadů může tato zákonná lhůta přinést znatelné prodloužení vkladového řízení,“ předpokládá Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.
Počet lidí na katastrálních úřadech se mění i s daňovými změnami. Například v Praze bylo loni kvůli zvýšení daně z nemovitosti v prosinci dvojnásobné množství podání. „Stejně tak očekáváme letos i dopad účinnosti nového občanského zákoníku a katastrálního zákona a zejména také dopad změny zákona o DPH, když od ledna se bude platit DPH i za pozemky pod novostavbami, dříve od platby daně osvobozené,“ uvedl ředitel pražského úřadu Klučka.
Článek naleznete ZDE.