Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Michal Ševčík pro Hospodářské noviny: Podnikání u nás rozjíždějí další realitní sítě ze zahraničí

Hospodářské noviny, 22.5.2013 0:00:00 

Společnost Directreal, jež má na Slovensku jednu z nejhustších sítí poboček realitních kanceláří, vstupuje na český trh.  

 

Počet realitních kanceláří, které v Česku fungují pod jednou značkou, za poslední tři roky vytrvale stoupá. Součástí největších sítí u nás je více než 500 realitních poboček. A na trhu se chtějí prosadit další zahraniční jména. Vedle americké sítě ERA, která na českém trhu rozjíždí svůj comeback, otevírá příští měsíc v Praze svou první pobočku slovenská Directreal. Její zakladatel se v Česku loni pokoušel prodat franšízová práva, ale protože z dohody sešlo, firma se tu rozhodla byznys rozjet na vlastní pěst. Do roka by společnost Directreal v tuzemsku chtěla mít deset kanceláří. HN to řekl zakladatel společnosti Marian Paták.

 

  
Velké plány a skromná realita Návrat do tuzemska ohlásila loni jedna z největších amerických realitních franšízových sítí Coldwell Banker, která na český trh poprvé vstoupila v roce 2010. Před rokem a s novým vedením ředitel české sítě Tomáš Satrapa v rozhovoru pro HN uvedl, že do konce roku 2012 má Coldwell Banker v plánu zdvojnásobit počet poboček z tehdejších 19 až na 40. Dnes jich má jen pět.  
  
  
Podobný vývoj postihl další americkou realitní franšízovou síť ERA. Ta na český trh vstoupila v roce 2006, na podzim 2009 pak její zástupci představili ambiciózní plán navýšit počet poboček do roku 2011 z 28 až na 100. Jen několik málo měsíců poté se však někdejší majitel franšízových práv, Američan s českými kořeny Keith Holecek, těchto ambicí vzdal. Počet kanceláří s logem ERA postupem let značně prořídl. Tento týden ale byli veřejnosti představeni noví vlastníci franšízové licence ERA Reality pro Českou republiku – Tomáš Kučera a Jiří Šimon (z oboru realit) a Karel Maroušek, který působí ve finančně-poradenské společnosti Partners. Noví majitelé získali licenci od americké společnosti Realogy na 25 let.  

 

„Dnes máme devět poboček a dalších šest je v procesu integrace,“ říká obchodní ředitel ERA Martin Seidl. Většina z nich přitom už v minulosti spadala do sítě ERA. „Do konce roku chceme otevřít 17 kanceláří. V průběhu asi osmi let plánujeme otevřít 120 poboček,“ dodává Seidl. Smlouvu uzavírá ERA s jednotlivými franšízanty na pět let. U konkurenční Directreal je nutné se smluvně zavázat o jeden rok méně. Navíc majitel slovenské společnosti láká franšízanty na „výrazné slevy“.  

 

„Zjistili jsme, že slovo sleva je v Česku důležité. Protože tu není naše značka ještě vybudovaná, první franšízanti získají franšízu za zvýhodněných podmínek,“ říká Paták, ale bez konkrétních čísel. Directreal patří spolu s Re/Maxem mezi dvě největší realitní sítě na Slovensku, každá z nich má kolem 30 poboček. „Slovenský trh je velmi specifický, lidé neradi vstupují do sítí, neorganizují se tolik jako v Česku,“ říká Paták. Potenciál tak vidí na českém trhu realitních kanceláří, který je oproti slovenskému několikanásobně větší. „Do roka bychom chtěli otevřít šest až deset kanceláří, předpokládám, že hlavně ve městech jako Praha a Brno. Naše vize je mít v České republice 50 kanceláří,“ říká Paták.  

 

První pobočka Directrealu otevírá příští měsíc v PrazeVršovicích. V ní si chce majitel firmy otestovat český trh. „Nechceme tu prodávat polotovar, máme ověřený koncept, ale ten funguje na Slovensku, nejdříve ho chceme přizpůsobit českému trhu, teprve pak budeme prodávat franšízy tady,“ uvádí Paták. „Tím, že jsme si hledali vlastní prostory, jsem přišel do styku s makléři a úroveň služeb je horší, než jsem čekal,“ konstatuje Paták a dodává, že po prohlídce se makléři někdy ani neozvali. Podle něj je chyba, když se makléři orientují jen na velký byznys, protože pronájmů je daleko více než prodejů.  

 

Potíže s úschovou peněz 
  
  
 Koupit si zavedenou a třeba i americkou franšízu ještě nezaručuje úspěch. Na Realitním summitu to minulý týden konstatoval ředitel Českého institutu pro franchising Jaroslav Tamchyna. Letos se diskuse šéfů předních realitních sítí točila mj. kolem kvality a bezpečnosti služeb realitních kanceláří. Horkým tématem byla úschova peněz v souvislosti s loňským případem pražského advokáta Miloše Vlasáka, který zpronevěřil přes 50 milionů korun, které mu svěřili klienti realitky. Úschovu v advokátní kanceláři přitom odborníci považují společně s notářskou a bankovní úschovou za nejbezpečnější.  

 

Lidé ale často volí úschovu peněz přímo u realitní kanceláře, protože bývá bezplatná. Je ale bez zákonné garance vkladu. A ačkoli notáři a advokáti mají pojištění odpovědnosti z výkonu povolání, tato pojistka se nevztahuje na vklady. „Ve všech známých kauzách zpronevěry úschov šlo o individuální advokáty nebo notáře, kteří nad sebou neměli žádnou kontrolu a navíc uschovávali veškeré peněžní prostředky na jediném účtu. To jim umožňovalo nekontrolovaně disponovat s penězi,“ říká Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. „Naše kancelář je pojištěna na škodu způsobenou při výkonu advokacie, a zvlášť i proti zpronevěře peněz z advokátních úschov,“ popisuje.  

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce