Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Michal Hrnčíř pro PRIMA Family: Špatné zkušenosti s Centrálním registrem dlužníků České republiky

PRIMA Family, 6.9.2014 0:00:00 

Karel VOŘÍŠEK, moderátor:  
Reportérka Eliška Čeřovská se při natáčení zatím poslední reportáže o Centrálním registru dlužníků České republiky dostala do nesnází. Vydala se po stopě jednatele společnosti. Chtěla znát odpovědi na to, na co se ptáte vy, naši diváci a to, proč lidé, kteří registru zaplatili nedostali svoji službu. No a jak to dopadlo? Podívejte se na to v reportáži Patrika Kaizra a Elišky Čeřovské.  
  
 
Patrik KAIZR, redaktor:  
Paní Kateřina, pan Jan a paní Veronika. To je jen zlomek těch, kteří mají špatné zkušenosti s Centrálním registrem dlužníků České republiky. Dostáváme ale dopisy od mnoha jiných lidí. Jsou na tom podobně. Od roku 2010 je jednatelem registru Jiří Jehlička. Chtěli jsme se s ním domluvit, protože s CERDu s námi celou dobu nikdo nekomunikoval.  
  
 
Patrik KAIZR, redaktor:  
O chvíli později zvedá starší muž telefon a vytáčí 158. Policii volá na naší reportérku. Důvod? Protože si rozhovor natáčela a dobře poslouchejte, jak se do telefonu představil.  
  
 
Patrik KAIZR, redaktor:  
Jaký má Jiří Jehlička, muž, který s námi mluvil spojitost s Jiřím Jehličkou jako jednatelem CERDu, to nám museli prozradit až jeho sousedé. On ochotný nebyl.  
  
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:  
Policie jsme se nedočkali a tak jsme po deseti minutách odjeli, protože jsme nic nespáchali. Aspoň to ale vyprovokovalo první e-mailovou reakci od CERDu.  
 
 
Patrik KAIZR, redaktor:  
A proč to všechno? Zřejmě proto, že natáčíme sérii reportáží o tom, jak registr funguje .Jeho fungování se nezdá ani právníkům.  
  
 
Michal HRNČÍŘ, advokát:  
Když jsme se dívali na všeobecné obchodní podmínky a smluvní podmínky, tak vlastně přímo deklarují, že nějakým způsobem neodpovídají za správnost těch údajů, které v tomto registru jsou uvedeny, což vede i k domněnce, jestli vůbec někdo tyto údaje nějakým způsobem kontroluje.  
  
 
Patrik KAIZR, redaktor:  
A tady už přehledně vidíte, odkud má registr čerpat informace.  
  
 
Michal HRNČÍŘ, advokát:  
Z toho by šlo usuzovat ,že do tohoto systému přispívají informacemi jak banky, další nebankovní organizace typu leasingových společností, tak i státní instituce. 
  
 
Patrik KAIZR, redaktor:  
Pokud by ale tyto instituce do systému přispívaly, porušovaly by podle právníků zákon o ochraně osobních údajů a to si právě ze zákona nesmějí dovolit.  
  
 
Kateřina HROCHOVÁ, mluvčí ministerstva spravedlnosti ČR:  
Ministerstvo spravedlnosti české republiky Centrální registr dlužníků neprovozuje a distancuje se od něj. Jde o aktivitu soukromé osoby. Ministerstvo spravedlnosti tudíž nemůže ani jakýmkoliv způsobem garantovat obsah a původ informací, které jsou na serveru Centrálního registru dlužníků zveřejňovány.  
  
 
Petra PETLACHOVÁ, mluvčí Generálního finančního ředitelství:  
Finanční správa České republiky s Centrálním registrem dlužníků nikterak nespolupracuje. Zákonná povinnost mlčenlivosti takovouto spolupráci zcela vylučuje.  
  
 
Patrik KAIZR, redaktor:  
Centrálnímu registru dlužníků České republiky se budeme věnovat i dál. Jestli i vy máte s registrem zkušenost, napište nám na náš e-mail, nebo Facebook. Eliška Čeřovská a Patrik Kaizr, Prima FTV.  

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce