13. 09. 2013
Miroslav Hájek pro iHned.cz: V sázkařské aféře v českém fotbale hráčům hrozí až dvanáct let vězení
iHNed.cz, 13.9.2013 0:00:00
Fotbalistům obviněným v sázkařské aféře, která byla odhalena v českém a slovenském fotbale, hrozí za přijetí úplatku až 12 let ve vězení. V úvahu připadá i trestný čin podvodu s nižší sazbou. Řekli to zástupci několika právních kanceláří.
Za ovlivňování výsledků fotbalových zápasů v nižších soutěžích v Česku hrozí fotbalistům až dvanáct let vězení za přijetí úplatku. Protikorupční policie zatím obvinila 12 současných i bývalých fotbalistů z podplacení a přijetí úplatku. Dalších 20 lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení.
Partner advokátní kanceláře TaylorWessing Erwin Hanslik upozornil, že oproti obecnému mínění se úplatkářství netýká jen státních úředníků. „Přijetí úplatku se dopustí i jednatel soukromé společnosti, který vezme úplatek za to, že firma bude nakupovat zboží určitého dodavatele, nebo jako v tomto případě fotbalista, který převezme úplatek za to, že svou hrou či ,nehrou‘ ovlivní výsledek zápasu,“ podotkl Hanslik.
Za přijetí úplatku přitom hrozí trest odnětí svobody až na 12 let. „Tomu, kdo uplácí, hrozí tresty do šesti let,“ doplnil Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.
Přijde druhá vlna zatýkání, říká expert Synecký. K odhalení korupce pomohl superpočítač – čtěte ZDE
Když fotbalista nedostává výplatu, snáz se zaplete do průšvihu, říká šéfka hráčské asociace – čtěte ZDE
Podle Hanslika připadá v úvahu také trestný čin podvodu, kterého se mimo jiné dopustí ten, kdo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou. „V tomto případě tedy hráč, který si vsadí proti vlastnímu týmu a zamlčí sázkové kanceláři onu podstatnou skutečnost, že bude v zápase ovlivňovat výsledek,“ uvedl Hanslik.
Hráči, kteří sázejí na vlastní zápasy, však porušují také loterijní zákon. Ten totiž zakazuje účastnit se sázek všem osobám přímo zainteresovaným na sázkových příležitostech.
„Trenéři, hráči, rozhodčí i funkcionáři sportovních klubů se proto nesmějí účastnit sázek ve sportovních soutěžích, na nichž se jakkoli podílejí. A to platí i pro sportovní klub, jehož jsou členy,“ informoval advokát Hájek s tím, že tento zákaz se však nijak nevztahuje na rodinné příslušníky těchto osob.
Šíbrům někdo začal lézt do zelí. A to se jim vůbec nelíbí, tvrdí bývalý šéf disciplinárky Golda – čtěte ZDE
Sázkařská aféra vede na Slovensko. Organizovaný gang měl ze zápasu zisk až 50 tisíc eur – čtěte ZDE
Sázkař také porušuje loterijní zákon už samotnou sázkou u zahraniční společnosti. „Podle loterijního zákona je totiž sázení, při němž jsou sázky placeny do zahraničí, obecně zakázáno pro všechny české občany,“ upozornil Hájek.
Strakonický soud dnes neschválil návrh státního zástupce na vzetí do vazby tří fotbalistů kvůli možnému ovlivňování zápasů. Všichni stíhaní proto zůstávají na svobodě.
České sázkové kanceláře tvrdí, že si žádných manipulací nevšimly. Podvodné sázky a zápasy podle nich ovlivňovaly nejspíš asijské společnosti.