17. 12. 2012
Michal Hrnčíř pro iDnes.cz: Areva se chce soudit kvůli Temelínu. Naše cena je v pořádku, říká
iDnes.cz, 17.12.2012 0:00:00
Francouzský nukleární gigant Areva se nehodlá vzdát boje o stomiliardovou zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Podle zástupců společnosti byla jí nabídnutá cena v pořádku a způsob jejího vyřazení nestandardní. Za toto stanovisko se chce rvát až k soudu poslední možné instance.
Podle regionálního ředitele společnosti pro střední Evropu Thomase Eprona Areva garantovala v dodané dokumentaci, že konečná cena za zakázku nepřesáhne určitou hranici a náklady odhadované na 200 až 300 miliard korun tak nevystřelí na mnohonásobek. Tak to totiž ČEZ požadoval.
„Areva dostála všem požadavkům ČEZ v zadávací dokumentaci včetně fixní ceny. Areva dodala fixní cenu, její struktura byla definována ČEZ a Areva stoprocentně respektovala tento požadavek,“ uvedl Epron. Ohrazuje se i proti tomu, že na rozdíl od ostatních uchazečů zástupci ČEZ nepožádali o dovysvětlení jednotlivých bodů. A ani nepožádali o osobní konzultaci. „Tohle se Arevě nikdy nestalo,“ dodal Epron.
ČEZ zatím přesné důvody vyřazení Francouzů nezveřejnil, aby situaci před konečným dořešením ještě nezhoršil. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž upozorňuje, že Areva nevypadla z tendru kvůli nedodržení pouze jedné z podmínek. „Nabídka Arevy v řadě bodů nesplnila předem definovaná vylučující kritéria ani zákonný rámec a u každého bodu jsme detailně popsali důvod,“ říká Kříž.
Podle informací MF DNES nesplnila firma hned sedm nebo osm ze stovky vylučovacích kritérií, přičemž garance fixní ceny byla jenom jedním z nich. Proto už ČEZ další nabídky ani nekonzultoval.
Že důsledné trvání na dodržení všech podmínek není neodůvodněné, dokazuje i fakt, že francouzská firma má problémy s výrazným prodražením i zpožděním u již rozjetých výstaveb svých reaktorů EPR ve francouzském Flamanville a finském Olkiluoto. Vyřazení Arevy bylo zbrklé a nečitelné, říká její právník
Podle Ladislava Štorka z advokátní kanceláře Salans, která Arevu zastupuje, proběhlo ovšem vyřazení Arevy nestandardně a jednotlivé kroky nejsou pořádně zdokumentovány, jak požaduje zákon o veřejných zakázkách. „Celý proces byl učiněn ve spěchu, netransparentně a bez příslušné dokumentace,“ míní Štorek.
ČEZ to odmítá, a navíc podle něj vyloučení Arevy celou soutěž státní společnosti velmi komplikuje. „Byli jsme si vědomi závažnosti našeho rozhodnutí i proto, že vyřazení jednoho z uchazečů nám ztěžuje pozici v tendru. Byli jsme tedy velmi obezřetní,“ podotkl mluvčí Kříž.
Areva se odvolala k antimonopolnímu úřadu a zatím docílila zákazu podpisu smlouvy s případným vítězem až do doby, dokud nebude rozhodnuto. To může trvat i několik měsíců a konečné stvrzení dohody se tak může minimálně oddálit. Francouzi však dávají zcela jasně najevo, že pokud ÚOHS rozhodne v jejich neprospěch, hodlají se bránit až u tuzemských soudů a případně i na evropské úrovni. „Vyčerpáme všechny instance české justice, potom jsou otevřené další kroky včetně těch k Evropské unii,“ dodal Epron.
Spor o správnost vyřazení může zkomplikovat skutečnost, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prozradil informaci o výpadku Arevy při návštěvě Paříže ještě předtím, než ji oficiálně zveřejnil ČEZ. To se podle zákona o veřejných zakázkách možná nemělo stát. A právě úniky informací jsou jedním z bodů, na které se chtějí Francouzi ve své stížnosti zaměřit.
Postup francouzské firmy každopádně prodlouží celé výběrové řízení. „Avizovaný postup Arevy povede ke zdržení. ČEZ nepochybně počítal s časovými prodlevami v rámci výběrového řízení, ale domnívám se, že je čekal spíše až v závěrečných fázích při věcném hodnocení nabídek, nikoli hned na začátku,“ říká Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Areva podle něj nemluví jen tak do větru a všechny možnosti právní obrany využije.