22. 11. 2021
Povinné testování zaměstnanců
Na mimořádném jednání vláda dne 19. listopadu 2021 prodiskutovala mimo jiné zavedení plošného testování zaměstnanců ve firmách a u všech dalších zaměstnavatelů. Nově se tak od pondělí 22. listopadu 2021 neočkovaní zaměstnanci budou muset podrobit testování na pracovišti alespoň jedenkrát týdně, pokud se na ně nebude vztahovat jedna z výjimek stanovená přijatým mimořádným opatřením č. 1036 ze dne 19. listopadu 2021.
S účinností od pondělí, 22. listopadu 2021, se nařizuje všem zaměstnavatelům zajistit pravidelné testování svých zaměstnanců na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, a to buď
a) na pracovišti prostřednictvím rychlého antigenního testu určeného pro sebetestování (použití laickou osobou), nebo
b) prostřednictvím rychlého antigenního testu zajištěného poskytovatelem zdravotních služeb.
Mimořádné opatření nařizuje všem zaměstnancům na výzvu zaměstnavatele rychlý antigenní test ve stanové frekvenci jednou týdně podstoupit. Není-li zaměstnanec v den termínu testování přítomen na pracovišti zaměstnavatele, jeho preventivní testování se provede v den jeho příchodu na pracoviště.
Pokud by zaměstnanec odmítnul podstoupit testování, musí zaměstnavatel tuto skutečnost bez zbytečného odkladu ohlásit místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví. Zaměstnanec, který odmítne podstoupit test, musí nosit ochranný prostředek dýchacích cest, jakým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem, po celou dobu přítomnosti na pracovišti, dodržovat rozestup alespoň 1,5 m od ostatních osob a stravovat se odděleně od ostatních osob. Po dobu konzumace potravin neplatí povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest. Zaměstnavatel dále musí zajistit organizačním opatřením omezení setkávání tohoto zaměstnance s ostatními osobami, a to na nezbytnou míru a dobu.
Článek IV. zmiňovaného mimořádného opatření stanovuje výjimky z povinného testování, jež se netýká osob, které
a) jsou očkované proti onemocnění COVID-19 a uplynulo nejméně 14 dní od dokončeného očkovacího schématu podle souhrnu údajů o přípravku;
b) prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula u nich doba nařízené izolace a od prvního pozitivního rychlého antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARSCoV-2 nebo PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní;
c) podstoupily v posledních 7 dnech PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem;
d) podstoupily v posledních 7 dnech rychlý antigenní test na přítomnost antigenu viru SARSCoV-2, který provedl zdravotnický pracovník, s negativním výsledkem.
Výjimku z testování mají rovněž ti zaměstnanci, kteří se vzhledem k povaze práce na svém pracovišti nesetkávají se třetími osobami, případně se setkávají pouze s osobami žijícími ve stejné domácnosti.
Zaměstnanec, který splňuje některou z výše uvedených podmínek, pro kterou se nemusí účastnit povinného testování na pracovišti, je povinen zaměstnavateli tuto skutečnost prokázat, a to
a) v případě podstoupení očkování národním certifikátem o provedeném očkování nebo certifikátem o provedeném očkování vydávaným podle nařízení Evropské unie o digitálním certifikátu EU COVID1, nebo
b) v případě prodělaného onemocnění COVID-19 nebo absolvování testu s negativním výsledkem v posledních 7 dnech záznamem v Informačním systému infekčních nemocí nebo potvrzením vystaveným poskytovatelem zdravotních služeb.
Pokud byl zaměstnanci v rámci výše uvedeného testování detekován pozitivní výsledek, musí bezodkladně vyrozumět svého zaměstnavatele o plánované nepřítomnosti na pracovišti kvůli podezření na pozitivitu na přítomnost viru SARS-CoV-2 a opustit pracoviště do místa svého bydliště. Až do výsledku konfirmačního vyšetření se nepřítomnost zaměstnance na pracovišti z důvodu pozitivního výsledku testu v rámci uvedeného testování považuje za překážku v práci na straně zaměstnavatele ve smyslu ustanovení § 208 zákoníku práce, a to po dobu, po kterou se nejedná o jinou důležitou překážku v práci podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
V případě, že šlo o test neprováděný poskytovatelem zdravotních služeb, musí zaměstnanec o výsledku testu bezodkladně uvědomit poskytovatele pracovnělékařských služeb zaměstnavatele, pokud tak zaměstnavatel stanovil, jinak svého registrujícího poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství. Pokud zaměstnanec nemůže uvědomit poskytovatele zdravotních služeb, je povinen kontaktovat jiného poskytovatele zdravotních služeb, popřípadě orgán ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa výkonu práce k určení dalšího postupu.
Zaměstnavatelé, kteří zajišťují testování svých zaměstnanců, musí pro kontrolní účely vést evidenci provedených testů, a to v rozsahu data testování a jmen osob, které k danému datu podstoupily test.
Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit první testování na pracovišti nejpozději do 29. listopadu 2021.