Aktuality
Zobrazit aktuality:Ústavní soud zrušil další plánované vlny EET

15.12.2017

V návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 15. prosince 2017 došlo ke zrušení  plánovaného náběhu 3. a 4. etapy elektronické evidence tržeb (EET) a s odloženou platností Ústavní soud škrtl také několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb.  Zmíněná ustanovení budou platit jen do konce února 2018. Od 1. března dojde k úpravě doposud povinně uváděných identifikačních údajů na účtence a podnikatelé nově nebudou muset uvádět na účtence své DIČ. 
 
Škrty v ustanovení zákona o evidenci tržeb se týkají dále bezhotovostních plateb, ať již plateb kartou, či on-line platebních metod, které jsou dostatečně dohledatelné. 
 
Ústavní soud dále uvedl, že případné výjimky z EET je nutné upravit zákonem, nikoliv cestou vládního nařízení. Proto soud zrušil sérii zmocňovacích ustanovení, díky kterým vláda mohla některé tržby vyloučit z EET úplně, případně je převést do zjednodušeného režimu. Novela zákona o EET se nyní již připravuje. Zavede výjimky z evidence, které doposud upravovaly vládní nařízení a zapracuje i výhrady Ústavního soudu. Novela by podle Schillerové mohla být připravena do dvou měsíců, nelze ale odhadnout, jak dlouho potrvá projednání normy v Parlamentu.