Aktuality
Zobrazit aktuality:Pronajímatele přes Airbnb čeká velká změna. Budou se muset připravit na placení daní

19.10.2017

Finanční správa vydala dne 11.10.2017 dokument, který shrnuje informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb (Airbnb a další). Dokument je stručným návodem, jak postupovat při transakcích, v rámci kterých jsou poskytovány ubytovací služby prostřednictvím internetových platforem, jako je např. právě Airbnb, a to v souvislosti s daňovými povinnostmi (DPH, DPPO, EET).

 

 

Zkušenosti z minulých let poukazují na vyhledávací činnost finanční správy, v rámci které zjišťuje podrobné informace a údaje o příjmech jednotlivých poplatníků dosažených přes internet či aplikace. Tak tomu může být i v rámci tzv. sdílené ekonomiky, jako je v současné době populární aplikace na ubytování Airbnb nebo taxislužby Uber.

 

 

Popularita sdílené ekonomiky roste a spolu s ní rostou také příjmy jednotlivých poplatníků, kteří tyto služby poskytují. Samozřejmě se tak zvyšuje i pozornost Finanční správy.

 

 

„Je potřeba si uvědomit, že příjmy z poskytování výše uvedených služeb jsou obecně považovány za příjmy z podnikání, které podléhají nejen dani z příjmů, ale i odvodům sociálního a zdravotního pojištění, dále pak dani z přidané hodnoty. Pokud jsou přijímány platby v hotovosti, týká se poplatníků také elektronická evidence tržeb (EET)," upozorňuje vedoucí daňového oddělení poradenské kanceláře Vilímková Dudák & Partners Hana Procházková.