Aktuality
Zobrazit aktuality:Plátci DPH mohou po státu žádat vrácení části daně z nemovitosti

17.8.2017

Plátci DPH mohou po státu žádat vrácení části daně z nemovitosti 
 
 
Nejvyšší správní soud (NSS) vydal koncem června letošního roku rozsudek, který se odklání od důvodové zprávy k zákonnému opatření Senátu č. 340/2013 Sb. s účinností od 1. ledna 2014, která doposud upravovala výši daně z nabytí nemovitých věcí. Do základu daně z nemovitých věcí se tak nově nebude započítávat DPH. 
 
 
Rozhodnutí NSS může být klíčové zejména pro ty plátce DPH, kteří v předmětném období zahrnuli DPH do základu daně pro daň z nabytí nemovitosti. Ti nyní získávají možnost podat dodatečná daňová přiznání a získat tak zpět část této daně, kterou zaplatili v rozporu se stávajícím rozsudkem Nejvyššího správního soudu.  
 
 
Podle dosud platné senátní důvodové zprávy byla v praxi sjednanou kupní cenou nabývané nemovité věci, která je základem daně, celková cena včetně DPH. Nejvyšší správní soud však nově dospěl k závěru, že DPH nelze do základu daně z nabytí nemovitých věcí zahrnout, jelikož smyslem daně z nabytí nemovitých věcí je zdanění výnosu z prodeje nemovitosti. DPH však není součástí tohoto výnosu, protože jde o částku inkasovanou pro stát. 
 
 
Převodce tak podle NSS dosud v případě zahrnutí DPH danil i částku, která se fakticky nestala částí jeho majetku. Tím docházelo ke znevýhodnění plátců DPH, kteří odváděli vyšší daň z nabytí nemovitých věcí než poplatníci, kteří plátci DPH nebyli. 
 
 
Lenka Pól Brožková, daňová expertka Vilímková Dudák & Partners