Detail MediaInfo

Řídit stát jako mafii


Týden , 4.9.2017 0:00:00

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš má na krku další malér. Čelí podezření, že ještě coby ministr financí úkoloval Finanční správu, aby si došlápla na firmu FAU, která měla sklad v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert. Pokud je to pravda, úředníci už „nemakají“ pro stát, ale pro přičinlivého oligarchu.

Udělám mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout, pronese don Vito Corleone v románě Kmotr legendární hlášku, jež je v řeči drsných mafiánů eufemismem pro tvrdý nátlak. S trochou nadsázky přesně ilustruje uvažování Andreje Babiše i to, jak v minulosti často vypadalo podnikání jeho gigantu Agrofert. Když se mu dnes po letech jeho kauzy vracejí, jako například u možného dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo, kvůli němuž ho chce policie trestně stíhat, dělá Babiš, že na vše dávno zapomněl. Přesně v duchu dalšího kmotrovského hesla: „Jsou věci, které je třeba udělat. Člověk je udělá a nikdy o nich nemluví. Nesnaží se je ospravedlnit. Člověk je prostě udělá. Pak na ně zapomene.“

V posledních dnech řeší Babiš další velký problém – podezření, že Finanční správa s jeho vědomím takzvanými zajišťovacími příkazy zlikvidovala opavskou firmu FAU, která měla sklad v areálu jeho chemičky. Objevila se tajná nahrávka, kde šéf hnutí  ANO mluví o věcech, jež by vůbec neměl vědět. Jeho slovník nemá daleko od toho mafiánského, přitom byl tou dobou zřejmě  ministrem financí. Kdyby se podezření potvrdila, šlo by o dosud největší Babišův průšvih. Daleko závažnější, než je možný podvod s Čapím hnízdem nebo kauza korunových dluhopisů.

Ukázalo by se totiž, že exministr financí zatáhl své tvrdé vyjednávací praktiky z minulosti i do státní správy. A že chtěl řídit stát jako velmi specifický druh firmy.

Naši na ně klekli

Firma FAU vlastnila v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert od 90. let sklad pohonných hmot. Dva měsíce poté, co se v roce 2014 stal tehdejší majitel holdingu Andrej Babiš ministrem financí, se na firmu zaměřila celní správa. O případu informovaly Hospodářské noviny. Celníci podle deníku společnosti doměřili spotřební daň za minerální oleje, FAU se proti tomu bránila žalobou a u soudu nakonec uspěla. Jenže Finanční správa mezitím firmě takzvanými zajišťovacími příkazy obstavila majetek, FAU se loni v říjnu dostala do insolvence a o dva měsíce později skončila v konkursu. Berní úředníci po firmě vymáhali DPH za jeden obchod hned dvakrát. „Finanční správa měla důvodné podezření z vědomého zapojení společnosti FAU s.r.o. do karuselového podvodu. Rozkryla tak rozsáhlý podvodný řetězec, ve kterém nebyla u několika firem placena DPH a zároveň byl podvodně vylákán nárok na odpočet DPH,“ vysvětluje svůj postup Generální finanční ředitelství.

Krajský soud v Ostravě nedávno potvrdil, že FAU neuváděla zboží do volného oběhu, a tak nemusela platit spotřební daň. Výklad, kterým daňové orgány obhajovaly  vymáhání spotřební daně, soud označil za absurdní. V dalším sporu pak vyhodnotil postup Finanční správy jako nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Jenže pro FAU bylo pozdě, příkazy firmu během pár dní v podstatě zlikvidovaly. Celý případ dostal další rozměr před týdnem, kdy se na internetu objevila nahrávka, na níž Babiš o firmě
hovoří dost nevybíravým způsobem. „To FAU Přerov jde od píče. Já jsem zprivatizoval Prechezu roku devadesát sedm a oni před privatizací vyčlenili, prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zmrdům,“ říká šéf hnutí ANO a pokračuje: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagony.“ Podle Babiše je s firmou spojen podnikatel Tomáš Pitr a jde o „zločineckou bandu“, která má státu dlužit na daních asi 200 milionů korun.

Nahrávka způsobila na české politické scéně poprask. Zatím není jasné, kdy a kým byla pořízena, Babiš nicméně potvrdil, že na ní skutečně mluví on. Pravděpodobně to bylo v době, kdy byl ministrem financí – hovoří o insolvenci, do níž se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později už byla v konkursu. Babiš přitom resort vedl od ledna 2014 až do letošního května. Ministr financí nesmí mít žádné informace o živých kauzách, podle politiků a některých daňových expertů tak mohl někdo z Finanční
správy porušit daňovou mlčenlivost. Navíc v případě, který se přímo dotýkal podnikání Babišova Agrofertu. Šlo by tedy o obrovský střet zájmů.

Okamžitá likvidace

„Já tam vidím porušení mlčenlivosti, protože Andrej Babiš mluvil i o konkrétních částkách. Jak by se je mohl dozvědět? On si nemůže dovolit úkolovat Finanční správu, to by bylo absolutně nepřípustné. Budu chtít vysvětlení,“ řekl TÝDNU předseda rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava z ČSSD, který už si na tento čtvrtek pozval ministra financí Ivana Pilného (ANO) i šéfa Finanční správy Martina Janečka.

Babiš i Janeček už odmítli, že by v době Babišova působení na ministerstvu docházelo k jakémukoli úkolování berních úředníků. Zároveň požadovali, ať FAU zprostí  finanční správu mlčenlivosti, aby se k případu mohla blíže vyjádřit. To se stalo a na vyjádření úředníků se čeká.

Poslanci zároveň upozorňují, že zajišťovacích příkazů v posledních letech rapidně přibývá. Patří přitom k nejsilnějším instrumentům Finanční správy vůči firmám. Společnost, na niž si úředníci takto došlápnou, může skončit doslova během několika hodin. „Lze tak srazit na kolena i poměrně zdravou firmu. Podnik postižený zajišťovacím příkazem je povinen opatřit stanovenou částku předpokládané daně do tří dnů, v některých případech i okamžitě poté, co mu správce daně zajišťovací příkaz doručí,“ vysvětluje pro TÝDEN Lenka Pól Brožková, daňová expertka z poradenské společnosti Vilímková, Dudák & Partners. V praxi podle ní správce daně často sílu zajišťovacího příkazu ještě umocní tím, že současně nařídí i daňovou exekuci. „Existují i případy, kdy nicnetušícím firmám doputoval exekuční příkaz dříve než sám zajišťovací příkaz,“ dodává Pól Brožková. Zajišťovací příkazy znamenají riziko i pro stát – pokud je soud smete, může to daňové poplatníky přijít i na miliardy korun, které firmy posléze vysoudí na odškodnění.

V případu opavské firmy se objevují stále nové informace, lidé z Babišova okolí například mluví o tom, že je její historie spojena s lehkými topnými oleji, tedy nezdaněnou naftou. Sám Babiš zase argumentuje, že firma dluží státu 830 milionů korun. FAU navíc byla v hledáčku Finanční správy už v roce 2011, a kauza tudíž může souviset s děním před nástupem Babiše na ministerstvo. Spor není černobílý a bude o něm muset rozhodnout soud. Stále však zůstává otázka, jak se Babiš dostal k informacím, které vůbec neměl mít. A jestli svou pozici v čele ministerstva financí náhodou nepoužíval k tomu, aby vylepšil vlastní byznys.

Druhou věcí je, že by se politici stejně důsledně jako na Babišovy kauzy měli ptát i na to, jak je možné, že se na něho objevují téměř týden co týden nové nahrávky (viz Šuman je klasická účelovka). A to i v době, kdy byl vicepremiérem české vlády.

Uzeniny a spálené pole

Ať tak či onak, Babiše je necelé dva měsíce před volbami všude plno. A nejde zrovna o publicitu, kterou by si představoval. Sám všechny kauzy vysvětluje stále stejně: posledním pokusem tradičních politiků o jeho odstranění. Ovšem aféry z dob jeho podnikání nejsou vymyšlené, jak se všechny snaží přesvědčit. Babiše jednoduše dohání minulost. Že to byl vždy tvrdý byznysmen, který se s konkurencí rozhodně nemazal, dokazuje řada případů i dosud nevyřešených sporů.

Nejasnosti provázely už počátky jeho podnikání. Kauzy podivného ovládnutí Agrofertu, neznámých milionářských kamarádů ze Švýcarska, privatizace Unipetrolu či převzetí Lovochemie, kvůli němuž byl dokonce podezřelý z několika trestných činů, jsou příliš složité, než abychom se jim mohli věnovat na tak omezeném prostoru.

Přesto v Babišově minulosti najdeme i mnohem jednodušší případy, které ale stejně dobře ilustrují jeho drsné podnikatelské praktiky, za něž by se nemuseli stydět ani největší kápové v jím tak často skloňovaném Palermu. Jedním z oněch případů je Babišovo ovládnutí Kosteleckých uzenin. Tomu se věnovali reportéři z webu Seznam Zprávy, kteří navštívili bývalého ředitele společnosti. Jiří Boček firmu řídil od roku 1990, o 14 let později do ní vstoupil Agrofert, jenž chtěl ovládnout celý podnik.

Pomohlo mu trestní stíhání Bočka a dalších manažerů z tunelování firmy. Soudy sice opakovaně rozhodly, že manažeři nic neprovedli, nicméně Kostelecké uzeniny už zůstaly v rukou Babiše, který se jich mezitím zmocnil.

S tím souvisí i spor o Agro Jevišovice. Koncem 90. let se stal jeho předsedou Bohumír Rada, který z něj vybudoval jeden z největších zemědělských podniků v Česku. Poté ale narazil na Andreje Babiše. Když Agrofert ovládl Kostelecké uzeniny, hlavního odběratele Agra Jevišovice, začal Radovi platit méně za drůbež. Vzrůstající tlak prý nešlo dlouho vydržet, a tak Rada v roce 2011 firmu Babišovi prodal. Příběh ale dále pokračoval a vyústil v mediálně známou roztržku, kdy v květnu 2015 zaměstnanci Agra postříkali Radovi přímo na poli úrodu totálním herbicidem Roundup. Agrofert argumentoval tím, že osazené pozemky v té době Radovi už nepatřily. Ve sporu stále rozhodují soudy.

Odpuštěné pokuty

Babiš a jeho zaměstnanci nicméně pracují na blahu Agrofertu i ve vládě (přestože Babiš převedl holding do svěřenského fondu). Když pomineme všemožné dotace, které gigant čerpá, můžeme vzpomenout třeba na ministerstvo životního prostředí. To razantně snížilo pokutu ze sedmi milionů korun na 500 tisíc společnosti Precheza, která na podzim 2014 zamořila ovzduší v Přerově nebezpečným oxidem siřičitým. Dalším dvěma podnikům z holdingu – kroměřížskému masokombinátu Kmotr (ano, čtete dobře) a zemědělsko-obchodní firmě Navos – sankce úplně odpustilo (viz TÝDEN č. 17/17). Co je na tom zvláštního? Resort vede ministr Richard Brabec –  ístopředseda hnutí ANO, držitel stranické legitimace číslo 002 a někdejší ředitel Lovochemie. Kruh se uzavřel.

Nejen poslední zmiňovaná kauza z ministerstva životního prostředí, ale i podezření z úkolování Finanční správy ukazují, že Babiš neztratil nic ze svého instinktu byznysového zabijáka a že se stále řídí hlavně vlastním prospěchem. Není horší než ostatní predátorští podnikatelé jeho kalibru. Na rozdíl od nich ale byl dlouho ministrem financí a i přes případné obvinění plánuje usednout v premiérském křesle. Tam, kde by každý jiný politik dávno skončil, jde Babiš neochvějně dále. Prostě maká.
Tak se chová skutečný capo di tutti capi, tedy šéf všech šéfů. I když v současných českých reáliích by se hodilo říci spíše capo di tutti čápi.

***

Šuman je klasická účelovka

Kdo stojí za twitterovým účtem Julius Šuman, který od letošního května zveřejňuje nahrávky Andreje Babiše? Zásadní otázka, na niž ovšem neznáme odpověď. Především z toho důvodu je Šuman jako zdroj krajně problematický.

Babiš má v jednom pravdu – způsob, jakým na něho anonymní skupina útočí, je skutečně účelový. Má za cíl znevěrohodnit šéfa ANO před nadcházejícími volbami. Ačkoli účet vznikl už loni na podzim, nahrávky začal vypouštět před několika měsíci. Nejdříve se týkaly rozhovorů Babiše s tehdejším novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Tehdy se ještě mohlo zdát, že záznamy, které jsou často sestříhány, pořídil sám Přibil a buď záměrně, nebo svou hloupostí zapříčinil jejich uniknutí do veřejného prostoru. Minimálně poslední nahrávka ale dává tušit, že problém může být mnohem hlubší, než se původně zdálo. Radiožurnál před časem přišel s domněnkou, že je skupina napojena na okolí bývalého ministra z ODS Ivana Langera. Teď se ale zdá, že za nahrávkami může stát někdo ze zpravodajských služeb. Napovídalo by tomu to, že záznamy očividně vznikly v různém čase, na různých místech a vedle Babiše jsou na nich pravděpodobně zachyceni i různí lidé. Zde už skutečně nejde o amatérské nahrávání. Zejména u posledního záznamu týkajícího se firmy FAU je zajímavé také jeho načasování. Na internet totiž unikl pouhé dva dny poté, kdy o případu jako první informovaly Hospodářské noviny. Stejně jako u předchozích nahrávek i vznik a obsah té poslední řeší policie. Pokud ovšem za vším stojí profesionálové, bude jejich vypátrání takřka nemožné. Je téměř jisté, že se v příštích dvou měsících na Babiše objeví i další záznamy. Dokud je ale na internet bude vkládat anonym, půjde vždy o zdroj, k němuž je potřeba přistupovat s velkou rezervou.


VYDEJTE JE. Sněmovní výbor minulý týden doporučil poslancům vydat Andreje Babiše s Jaroslavem Faltýnkem k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu.
Rozhodovat se má 6. září.